Nový pramen Vltavy už je přístupný i turistům

25.02.2011 13:07

Kvilda - Turisté na Šumavě se od července 2010 snadno dostanou k jednomu ze skutečných pramenů Vltavy. Nově k němu vede 120 metrů dlouhá stezka na kůlech, kterou zástupci šumavského národního parku otevřeli pár kilometrů od obce Kvilda. Místní i vědci věděli, že dosud navštěvovaný pramen Vltavy není ten skutečný. Nemohli se ale shodnout, který z ostatních pramenů vybrat. Volba nakonec padla na přibližně 800 let starou odvodňovací štolu středověkého dolu v Černé hoře. Voda proto obsahuje vysoké množství stříbra, má mít léčivé účinky a váže se k ní několik legend. Kdo se napije ze skutečného pramene Vltavy, zplodí do roka syna nebo dceru.

Stezka začíná u jedné z turistických tras. Ochranáři o jejím otevření jednali dva roky. Návštěvníci se k pramenu dostanou po dřevěných schodech a lávkách. Chodník k pramenu navíc lemuje naučná stezka Fenomén horské přírody. Z ní se turisté dozvědí více o vývoji Šumavy. Návštěvníci se mohou také podívat na vzácné rostliny, které se v těchto místech nacházejí.

Prameny Vltavy patří už dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější místa Šumavy. Každý rok se k nim vydá průměrně přes půl milionů turistů.

autor: ČT24

—————

Zpět